25 października 2024 r. weszły w życie kolejne zmiany w ustawie z dnia 05.12.1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dalej zwaną: u.z.l.l.d). Wśród nich znalazł się nowo dodany przepis – art. 7 ust. 1d. Odnosi się on do uznawania czasu pracy wykonywanego przez lekarza cudzoziemca na terytorium Polski za równoważny z odbyciem stażu podyplomowego.

Dlaczego staż podyplomowy jest kluczowy dla lekarza cudzoziemca?

Staż podyplomowy to ważny etap na drodze do pełnej kwalifikacji zawodowej lekarza w Polsce. Umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności w rodzimych placówkach medycznych, co jest istotne dla adaptacji do lokalnych procedur, standardów i systemu opieki zdrowotnej. Dla lekarzy cudzoziemców stanowi on także okazję do doskonalenia m.in. znajomości języka specjalistycznego. Otrzymanie prawa wykonywania zawodu po zakończeniu stażu daje pełne uprawnienia do samodzielnej praktyki zawodowej.

Dla lekarzy cudzoziemców, którzy często posiadają już doświadczenie zawodowe w innych krajach, obowiązek odbycia stażu podyplomowego w Polsce bywa wyzwaniem. Wymóg ten może prowadzić do opóźnień w podjęciu pełnoprawnej, samodzielnej pracy i wiąże się z dodatkowymi zobowiązaniami zawodowymi i finansowymi. W tym kontekście nowy przepis jest istotnym krokiem w stronę ułatwień i uznania dotychczasowego doświadczenia zawodowego lekarzy.

Zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – uznanie czasu pracy a staż podyplomowy lekarza

Z dniem 25.10.2024 r. zaczął obowiązywać w u.z.l.l.d nowy przepis – art. 7 ust. 1d. Zgodnie z tym przepisem:

 Lekarzowi albo lekarzowi dentyście, który wykonywał zawód na podstawie prawa wykonywania zawodu, o którym mowa w ust. 2e lub 13, minister właściwy do spraw zdrowia może uznać, w drodze decyzji, czas wykonywania przez niego zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z odbyciem stażu podyplomowego, jeżeli:

1) przez łącznie 2 lata wykonywał zawód lekarza albo lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w łącznym wymiarze czasu odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu w podmiocie leczniczym, który udzielał w tym czasie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

2) uzyskał pozytywną opinię kierownika podmiotu leczniczego, o którym mowa w pkt 1, w którym wykonywał zawód odpowiednio lekarza albo lekarza dentysty w wymiarze odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu minimum przez 12 miesięcy.

art. 7 ust. 1d u.z.l.d.

Przepis ten stanowi istotne udogodnienie dla lekarzy, którzy mają już znaczące doświadczenie w praktyce zawodowej na terenie Polski, eliminując potrzebę odbywania dodatkowego stażu podyplomowego. Dzięki temu mogą szybciej uzyskać pełne prawo wykonywania zawodu i skupić się na dalszym rozwoju zawodowym.

Podsumowując. Na podstawie dokonanych zmian, Minister Zdrowia w drodze decyzji administracyjnej może uznać czasu wykonywania zawodu w Polsce za równoważny z odbyciem stażu podyplomowego. Jest to rozwiązanie adresowane do lekarzy i lekarzy dentystów, którzy:

  1. pracowali w Polsce przez co najmniej 2 lata na pełen etat w placówkach udzielających świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
  2. uzyskali pozytywną opinię kierownika podmiotu, w którym pracowali przez co najmniej 12 miesięcy na pełen etat.

Oferta Kancelarii

Nasza Kancelaria oferuje kompleksową pomoc prawną na każdym etapie procesu uzyskiwania prawa wykonywania zawodu dla lekarzy cudzoziemców. Wspieramy zarówno przed, jak i po uzyskaniu pełnego lub warunkowego prawa wykonywania zawodu (PWZ). Dotychczas pomogliśmy około 450 lekarzom. W sprawach sądowo-administracyjnych dotyczących odmów przyznania prawa wykonywania zawodu możemy poszczycić się stuprocentową skutecznością.

Oferujemy wsparcie dla lekarzy i lekarzy dentystów w przygotowaniu wniosków o uznanie za równoważny czas pracy ze stażem podyplomowym oraz dalszą reprezentację w sprawie. W szczególności oferujemy:

  • doradztwo prawne – szczegółowe omówienie kryteriów prawnych, analiza spełnienia przesłanek ustawowych i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji.
  • sporządzanie i weryfikacja wniosków – pomoc w opracowaniu wniosku, który będzie zgodny z obowiązującymi przepisami oraz kompletacja niezbędnych załączników.
  • reprezentacja w postępowaniu administracyjnym – pełne wsparcie w kontaktach z Ministerstwem, w tym przygotowanie pism i odpowiedzi na ewentualne zapytania urzędowe.
  • doradztwo w zakresie uzyskania opinii kierownika podmiotu leczniczego – wsparcie w zakresie pozyskania wymaganej opinii, która jest kluczowa dla powodzenia sprawy.

Dzięki naszemu doświadczeniu w prowadzeniu spraw administracyjnych, jesteśmy w stanie efektywnie przeprowadzić proces od początku do końca. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów oraz indywidualnej analizy sprawy. Skontaktujesz się z nami telefonicznie, mailowo lub wypełniając formularz dostępny tutaj. Prowadzimy działalność na terenie całej Polski. Aktualnie oddziały Kancelarii Adwokackiej, oprócz warszawskiej siedziby, znajdują się we Wrocławiu, w Bydgoszczy oraz Katowicach.

Recommended Posts