Stwierdzenie utraty mocy nakazu zapłaty z 2013 r., uchylenie postanowienia z 2018 r. o nadaniu klauzuli wykonalności oraz umorzenie prowadzonego przez komornika postępowania egzekucyjnego. To jedynie niektóre z efektów działań Zespołu Kancelarii w sprawie małżeństwa z Kielc, które do Kancelarii zgłosiło się w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę przez komornika sądowego. Zakład pracy otrzymał postanowienie komornika w tym przedmiocie, o czym poinformował zainteresowanego – klienta Kancelarii. Jak się okazało, z końcówką 2024 r. komornik rozpoczął prowadzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o tytuł wykonawczy z 2013 r.

Nakaz zapłaty wydany został przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (EPU). Małżeństwo nie miało wiedzy, że toczyło się przeciwko nim jakiekolwiek postępowanie sądowe lub egzekucyjne. Nie wiedziało również, że w stosunku do nich wydany został nakaz zapłaty na blisko 140 tyś. zł. W tamtych latach przebywali bowiem za granicą. Nakaz zapłaty wraz z pozostałą korespondencją były dwukrotnie awizowane, a następnie uznawane za doręczone. Tym samym pod nieobecność małżeństwa, nakaz zapłaty stał się prawomocny, a wierzyciel bez problemu zdobył do niego klauzulę wykonalności. Następnie sprawa kierowana była do komornika w celu wyegzekwowania ww. kwoty.

Jak wynikało z postanowienia komornika, wierzycielem był sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny (Fundusz). Na etapie późniejszych działań Kancelarii ustalono, że Fundusz w 2018 r. wykupił powyższą wierzytelność od jednej ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. To bowiem SKOK w 2013 r. wystąpił do sądu przeciwko małżeństwu z pozwem o zapłatę, uzyskując nakaz zapłaty oraz klauzulę wykonalności. Po wykupie ww. zadłużenia od SKOK, Fundusz musiał wystąpić na nowo do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, która będzie uprawniała go (a nie SKOK) do egzekwowania roszczeń.

Zatem na dzień zgłoszenia się Klientów Kancelarii z prośbą o udzielenie im pomocy prawnej, Kancelaria dysponowała jedynie postanowieniem komornika sądowego o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Prawnicy Kancelarii niezwłocznie przystąpili do działań na wszelkich możliwych polach. W terminie 7 dni od dnia, w którym Klienci dowiedzieli się o wydanym przez komornika postanowieniu, Kancelaria wystąpiła z szeregiem pism procesowych, którymi zaskarżała orzeczenia lub konkretne czynności procesowe/egzekucyjne. Intensywna wymiana pism z Sądem Rejonowym Lublin – Zachód w Lublinie (który wydał nakaz zapłaty oraz nadał mu klauzulę wykonalności na rzecz SKOK), Sądem Rejonowym w Kielcach (który nakazowi zapłaty nadał klauzulę wykonalności na rzecz Funduszu) oraz z komornikiem sądowym (który wszczął oraz prowadził postępowanie egzekucyjne), doprowadziła do następujących efektów:

  1. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie: stwierdził utratę mocy nakazu zapłaty z 2013 r.; uchylił postanowienie referendarza sądowego o nadaniu klauzuli wykonalności;
  2. Sąd Rejonowy w Kielcach: uchylił postanowienie z 2018 r. o nadaniu klauzuli wykonalności oraz oddalił wniosek Funduszu Inwestycyjnego o nadanie klauzuli wykonalności;
  3. Komornik Sądowy: umorzył postępowanie egzekucyjne, w tym uchylając dokonane czynności egzekucyjne (jak np. zajęcie wynagrodzenia za pracę).

Szybka reakcja Klientów na informację o zajęciu wynagrodzenia pozwoliła na podjęcie przez Kancelarię stosownych, koniecznych działań. Warto pamiętać, że wszelkie działania mające na celu podważenie czynności komornika lub referendarza, podejmuje się w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o takiej czynności. Z Kancelarią Adwokacką skontaktować się można telefonicznie, mailowo lub wypełniając formularz dostępny tutaj.

Recommended Posts
staż podyplomowy lekarza cudzoziemcaumowa lojalnościowa maszynisty