Popularnym sposobem dochodzenia roszczeń przez wierzycieli jest składanie powództw w postępowaniu upominawczym czy w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sposób ten, często pozwala na uzyskanie tytułu wykonawczego w czasie krótszym niż w postępowaniu w zwyczajnym trybie. Tytuł wykonawczy zaś uprawnia wierzyciela do zwrócenia się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi. Z perspektywy dłużnika właśnie, bardzo ważne jest aby zadbać o swoje interesy i nie dopuścić do uprawomocnienia się nakazu zapłaty. Dlatego tak ważnym jest aby wiedzieć, jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. W poniższym artykule przedstawimy Państwu ogólne informacje na temat sposobu zaskarżania nakazów zapłaty wydawanych w różnych postępowaniach.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – sprzeciw od nakazu zapłaty

Zazwyczaj wybieranym przez wierzycieli trybem jest postępowanie upominawcze. Sąd wówczas wydaje nakaz zapłaty, w którym zobowiązuje dłużnika do zapłaty określonej kwoty na rzecz wierzyciela. Następnie następuje etap doręczenia tak nakazu zapłaty wraz z pozwem. Istotne w tym postępowaniu jest to, że w praktyce dłużnik do czasu doręczenia mu korespondencji z sądu, nie wie o tym, że toczy się przeciwko niemu postępowanie.

Z uwagi na to, sam list z Sądu może stanowić zaskoczenie. Należy pamiętać, że od dnia, w którym korespondencja została odebrana zaczyna biec termin na złożenie środka zaskarżenia od nakazu zapłaty. Bardzo istotne jest na tym etapie, aby dokładnie sprawdzić w jakim postępowaniu nakaz zapłaty został wydany. Od tej informacji zależy długość terminu na jego zaskarżenie. W przypadku nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym termin ten wynosi 2 tygodnie od dnia doręczenia nakazu. Zaznaczyć trzeba, że w przypadku, gdy doręczenie nakazu ma miejsce poza granicami kraju, ale w Unii Europejskiej, termin ten ulega wydłużeniu do jednego miesiąca. Odpowiednio, jeśli doręczenie ma miejsce poza Unią, wówczas termin wynosi 3 miesiące.

Środkiem zaskarżenia od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest sprzeciw od nakazu zapłaty. Składa się go do Sądu, który nakaz zapłaty wydał. Bardzo istotnym jest sformułowanie nakazu zapłaty, tak aby nie zawierał żadnych braków. W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy podać czy zaskarża się nakaz w całości czy tylko w części. Co ważne, sprzeciw od nakazu zapłaty winien zawierać określone zarzuty. Same zarzuty są elementem, który podnieść można, nie trzeba. Jednak, część zarzutów, jeśli chce się je podnieść, należy zrobić to już w sprzeciwie, gdyż w dalszym toku postępowania, nie będzie można się na nie powołać. Takim zrzutem jest np. zarzut potrącenia. Gdy sprzeciw od nakazu zapłaty zostanie złożony skutecznie tj. w terminie, bez braków etc. wówczas traci on moc w części sprzeciwem zaskarżonej.

Bardzo popularnym sposobem na dochodzenie swoich roszczeń przez wierzycieli, jest również Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU). Za pośrednictwem portalu EPU, można złożyć pozew elektronicznie, całkowicie zdalnie. Podobnie jak w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, tak i w EPU nakaz zapłaty doręcza się za pośrednictwem poczty pozwanemu. Podobnie zatem, dłużnik dowiaduje się o postępowaniu przeciwko niemu, dopiero wówczas, gdy odbierze korespondencję z Sądu. Bardzo istotne jest to, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym istnieje tzw. fikcja doręczenia. Oznacza to, że dwukrotna awizacja korespondencji sądowej powoduje uznanie jej za doręczoną. W efekcie, bieg terminu na złożenie środka zaskarżenia od nakazu zapłaty w EPU może rozpocząć się bez powzięcia o tym wiadomości przez pozwanego.

Od dnia odebrania przesyłki z Sądu zawierającej nakaz zapłaty, rozpoczyna bieg termin na wniesienie środka zaskarżenia. Wynosi on podobnie jak w przypadku sprzeciwu w postepowaniu upominawczym – 2 tygodnie od dnia doręczenia nakazu. Od nakazu zapłaty w EPU składa się sprzeciw od nakazu zapłaty. Co istotne, w przypadku EPU sprzeciw ten skierować należy do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Świdniku. Jest to jedyny Sąd w Polsce właściwy w sprawach w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sprzeciw można złożyć pisemnie, lub też drogą elektroniczną – ale tylko wtedy gdy ma się aktywne konto w portalu EPU. Jeśli zaś chodzi o wymogi formalne takiego sprzeciwu, są one w praktyce tożsame z wymogami sprzeciwu w postepowaniu upominawczym. Z taką jednak różnicą, że do sprzeciwu w EPU nie załącza się żadnych dowodów – tzn. nie wysyła się do Sądu żadnych dokumentów.

Gdy sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU złożymy skutecznie, wówczas nakaz zapłaty utraci moc. Ponadto Sąd umorzy w tym zakresie całe postępowanie.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym – zarzuty od nakazu zapłaty

Obok wyżej wskazanych postępowań, nakaz zapłaty może zostać wydany w również w postępowaniu nakazowym. Wówczas również, dopiero po wydaniu nakazu zapłaty, następuję doręczenie go pozwanemu. Z dniem doręczenia bieg rozpoczyna miesięczny termin na złożenie środka zaskarżenia. Właściwym środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym są zarzuty. Wnosi się je do Sądu, który nakaz zapłaty wydał. W zakresie wymogów formalnych zarzutów to są one tożsame z wymogami dotyczącymi sprzeciwu w postępowaniu upominawczym. Z tym zastrzeżeniem, że w zarzutach wymienić należy również fakty, z których pozwany wywodzi swoje żądania i dowody na wykazanie tych faktów. Ponadto zarzuty podlegają opłaci w wysokości wynoszącej 3/4 części opłaty od pozwu w sprawie, w której się je wnosi.

Istnieje istotna różnica między postępowaniem upominawczym i EPU a postępowaniem nakazowym. Skutecznie złożone zarzuty w postępowaniu nakazowym nie mają charakteru anulacyjnego. Oznacza to, że nakaz zapłaty nie utraci mocy „automatycznie” w wyniku wniesienia środka zaskarżenia. Po wniesieniu przez pozwanego zarzutów od nakazu zapłaty, sprawie zostanie nadany dalszy bieg a Sąd zbada zarzuty merytorycznie. Wówczas też Sąd wyda orzeczenie, w którym rozstrzygnie co do nakazu zapłaty i utrzymaniu go w mocy lub jego uchyleniu.

Warto jedynie na marginesie wspomnieć o zaskarżeniu nakazu zapłaty wydanego w europejskim postępowaniu nakazowym. Od nakazu wydanego w tym postępowaniu przysługuje sprzeciw, który należy wnieść w terminie 30 dni do Sądu, który go wydał. Wówczas, w przypadku, gdy nakaz zostanie wniesiony skutecznie, spowoduje on przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi wg. właściwości ogólnej. Sam sprzeciw od nakazu zapłaty może skutkować umorzeniem postępowania, ale tylko w przypadku gdy to powód wyraźnie zażąda zakończenia postępowania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Pomożemy skutecznie wnieść sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Zapewniamy też reprezentację w postępowaniu po wniesieniu zarzutów czy sprzeciwu. Z Kancelarią Adwokacką skontaktować się można telefonicznie, mailowo lub wypełniając formularz dostępny tutaj.

Recommended Posts
DETENTION BY THE POLICE - LAWYER'S ASSISTANCEzaskarżenie klauzuli wykonalności